образование – Пребарувач платформа за тргување Libertex

Што е Libertex

1. Како да трговија во финансиските пазари
2. пракса: Како да направите вашиот прв успешен трговија
3. Што е мултипликаторот?
4. Што е Земете Добивка?
5. Што е Стоп загуба?
6. Фундаментална анализа Објаснување (Сурова нафта)
7. Фундаментална анализа Објаснување (јаболко)
8. техничка анализа: Вовед
9. Три златни правила на тргување
10. Зошто професионални трговци употреба Libertex Мобилни?
11. Кога треба да се започне тргување со вистински пари?
12. Што депозит да се започне со?
13. Како да се депонира?
14. тргување часа
15. Што се јапонски Светилници?
16. рокови
17. Како да се зголеми трговијата Износ?
18. Реинвестирање Твојот Добивка
19. трендови
20. Поддршка и отпорност на нивоа
21. Врв 3 шема шеми
22. Свеќник Модели и тргување тактики
23. подвижна Просечна
24. осцилатори
25. Вести тргување
26. анализатор
27. диверзификација
28. Купи и Држете
29. Справување со Емоциите
30. капитал менаџмент
31. систем за тргување

1. Како да трговија во финансиските пазари

Многу луѓе мислат дека треба да имаат професионални финансиски позадина или еден милион долари во трговијата на финансискиот пазар, сепак, ова едноставно не е точно.
Илјадници луѓе да разменуваат валута секој ден, но повеќето од нив не размислува за она што тие навистина го прават.
Сигурен сум дека ќе се разменуваат валута пред да одам на одмор, можеби на аеродромот преку размена на валута кабина. Вие ќе се предвидени некои пари во една валута и доби пари во друга. Она што го доби назад била зависна од девизен курс, во тоа време.
Ајде да се претпостави дека додека сте биле на одмор, имаше вести дека стапката на невработеност во САД падна, а стапката на американскиот долар се зголеми за 5%. Кога ќе се врати дома, ќе се смени американски долари назад кон вашата локална валута и забележав дека сте направиле 5% профит.
Што се случи? Во едноставни термини, сте го направиле две занаети: првата кога ќе се купи долари, втората, кога ќе им се продава и се 5% профит.
професионални трговци направи слични занаети, сепак, наместо да се одвива во размена на валута кабина на аеродромот, тие се одвиваат преку лесен за употреба онлајн платформа Libertex, на нивните мобилни телефони, таблети и компјутери. Трговците исто така ќе научат како да се предвиди движењето на цените, со цел да заработат пари на редовна основа.

2. пракса: Како да направите вашиот прв успешен трговија

Ајде да видиме заедно како можете да заработите со тргување на финансиските пазари.

Сите ќе треба да се 5 минути од вашето време, демо сметка со $5,000, и две валута парови, EUR / USD и USD / CHF.
Овие парови се добри примери како нивните девизни курсеви се разликуваат доста често, и може да се направи профит од нив во само 5 до 30 минути. Вие нема да мора да се чека да се врати од одмор.

Ајде да почнеме!
1. Изберете EUR / USD од листата на средства и да се отвори трговски купување. Ајде да се инвестира $500 со 100 мултипликатор како пример.
2. Отвори уште трговијата со USD / CHF како средство, ја користат истата мултипликатор и истата инвестиција износ.
За секоја трговија, на брокер ќе има плаќање (во истиот начин на кој банката ќе наплаќаат провизија за размена на валута). Ќе видите оваа такса во прозорецот трговија. Сепак за разлика од банката, брокер комисии се многу пониски.
3. Откако двете занаети се отворени, чека 5 минути, додека гледањето на вашиот занаети’ резултат.
4. Кога првиот трговски профит надминува втор трговски загуби, или и двете занаети се во пари, затвори и да се заклучи во вашиот профит.
Ако сте отвориле и занаети како што е објаснето тука и се уште не може да се види било профит, не грижете. Ако на пазарот е мирен, Вие не може да види промена, па го оставам отворен време.

Во нашиот случај, USD / CHF профит надминува / загуба EUR USD. Ајде да се затвори и занаети за да добие некои приход на сметка.

Ние само заработиле профит на USD / CHF во само неколку минути, без никаква анализа.

3. Што е мултипликаторот?

Мултипликатор е една од главните алатки во професионални трговци. Тоа ви овозможува да се зголеми вашиот профит потенцијал трговијата се.
Како работи? Тоа е многу едноставна.
Да претпоставиме дека се купи EUR / USD, вашата инвестиција износ е $50, и вашиот множител е еден. Ако цената оди нагоре 10%, вашиот профит ќе биде $5 ($50 x 10%).
Меѓутоа, ако наместо еден ќе се определи 20 како мултипликатор вашата инвестиција износ ќе се зголеми $1,000 ($50×20).
Како што гледаш, профит ти биде помножена со 20, и ова е како мултипликатор работи.
Ова е како брзината на автомобилот: поголема е, толку побрзо ќе стигнете до вашата дестинација. Сепак, со голема брзина со себе носи повеќе ризик. Ова е причината зошто секој возач на автомобил избира со брзина што е добро за себе во зависност од нивното искуство, состојбата на површината на патот и кодот на сообраќајот.
За почетниците трговци, препорачуваме користење на минимум мултипликатор, што е еднакво на 1, со цел да се избегнат ризиците во случај на пазарот се движи против вас.
Како да се здобијат со вештини и искуство, исто така може да го зголеми вашиот множител.
Продолжи кон следната лекција да научат како да ефикасно управување со ризици со користење на губење на стоп.

Libertex Demoaccount

4. Што е Земете Добивка?

Земете Добивка е во тек, така што автоматски се заклучува во добивката на трговецот.

Кога да се користи Земете Добивка:
• Да замислиме дека сакате да го оставите трговија отвори за неколку часа и не може да се постојано следење на движењето на цените. Во овој случај, можете едноставно ставете цел Земете Добивка и остатокот увери додека да главата да се види на филм.
• Да замислиме дека додека сте гледањето на филмот цената се зголеми на средството во поволен начин. А да извлекуваме поставени однапред ќе заклучите-во вашата добивка со автоматско затворање на позиција, еднаш на средството достигнува поволна стапка, така да се направи профит додека сте гледање на вашиот филм.

Еве еден пример за тоа како да се постави за да извлекуваме:
• Ќе ја отворите трговија на EUR / USD купување на 1.0620
• Можете да инвестира $500 со множител на 100
• Проверете го графиконот за цена најновите врвот на средството. Во нашиот случај, тоа е 1.0745.
• Вашиот Земете Добивка цел треба да биде поставена веднаш под максималната цена, на околу 1.0725
• За да поставите цел Земете Добивка за овој цитат, Првиот отвори трговијата со средства и потоа оди во мојата занаети
• Изберете трговија на EUR / USD сте само отвори и кликнете на него
• Изберете Цитат на Стоп загуба / Земете Добивка мени
• Во полето извлекуваме, поставите саканата вредност, 1.0725 во нашиот случај, и кликнете на Save

Сега вие не мора да се грижите за промени во цените на средството ниту пак ќе мора да поминат неколку часа следење на вашите табели. Кога ќе се постигне на ниво на вашиот профит цел, вашиот трговија ќе се затвори автоматски, и вашите приходи веднаш ќе биде депониран во вашиот трговската сметка.

5. Што е Стоп загуба?

Стоп-загуба е во очекување да се користи од страна на трговците да ги намалат ризиците.
При анализа на пазарот, трговците може погрешно движење на цената на активата и направат загуби. За да се намали износот на потенцијалните загуби, трговец може да се постави одреден ризик ограничувања врз основа на состојбата на пазарот.

Ова ќе ви заштеди да се следи листи за подолг период на време и може да се отстрани емоционална елемент при донесувањето на клучните одлуки за тргување. А цел стоп-загуба исто така ви овозможува да го напуштите вашиот екран да одат и да се види на филм со вашето знаење износот на ризикот се ограничени.

Еве еден пример за тоа како да се постави цел стоп-загуба:
• Ќе ја отворите трговија на EUR / USD купување на 1.0605
• Можете да инвестира $500 со множител на 100
• За да поставите цел стоп-загуба правилно, проверете на табелата за цена најновите пад на средството. Најди минималната цена.
• Вашиот стоп-загуба цел треба да биде поставена веднаш под минималната цена, на околу 1.0580
• За да поставите цел стоп-загуба за овој цитат, Првиот отвори трговијата со средства и потоа оди во мојата занаети
• Изберете трговија на EUR / USD сте само отвори и кликнете на него
• Изберете Цитат на Стоп загуба / Земете Добивка мени
• Во областа на Стоп загуба, поставите саканата вредност, 1.0580 во нашиот случај, и кликнете на Save

Сега вие не мора да се грижите за промени во цените на средството ниту пак ќе мора да поминат неколку часа следење на вашите табели. Вашиот ризици се пресметува и згрижени.

6. Фундаментална анализа Објаснување (Сурова нафта)

Цената на суровата нафта постојано се менуваат, тие се под влијание на одлуките на ОПЕК, Блискиот Исток конфликти, производство зголемува во Иран и многу други фактори,.

Како пример, ајде да ги веста објавена во јануари 2016: Русија и ОПЕК да го намали производството на нафта Сурова да Стоп за продажбата.

Во февруари 16, 2016, ОПЕК и Русија успеа навистина во замрзнување сурова производство.

Во февруари 17, цената на суровата нафта скокна од $32.29 до $34.31 (6.3%). За следните 20 дена, цената се чува на зголемувањето, и за март 7, го достигна $40.76, пораст на 26.2%.

Ударни вести вклучувајќи важни известувања и договори се појави секој ден. Еден може да ги види на телевизија или на интернет. Таквите економски настани може да се смета за тргување сигнали; од нив анализа, може да се предвиди дали цената ќе се зголеми или да падне.

Изработка на занаети преку овој пристап е попозната како фундаментална анализа.

7. Фундаментална анализа Објаснување (јаболко)

А долго очекуваниот настан, како што се ослободување на новиот iPhone, iPad, или MacBook, може да предизвика долги редици во продавници. ова барање, за возврат, може да влијае на драматичен пораст на цената на акциите на Apple.
Ова претставува одлична можност за заработка за секој успешен трговец.

Да го земеме за пример. Во септември 7, 2016, новиот iPhone 7 беше претставен на јавноста.
Уште истиот ден, Apple акции се зголеми од $107 до $115.

Овој настан беше покриен на сите портали, па секој (најверојатно, вклучувајќи ве и вас) ќе се знае во врска со тоа.

Таквите парчиња на вести во врска со најпопуларните марки, производи и услуги (Фејсбук, Мајкрософт, Google, Тесла, итн) се пуштени на ден, интернет и на телевизија. Секој од овие настани е сигнал за тргување кои може да ви помогне да се направи пристоен профит.

Занаети врз основа на вести и настани се честопати се нарекува фундаментална анализа, еден од најпопуларните стратегии за трговија.

Libertex Demoaccount

8. техничка анализа: Вовед

Да се ​​земе информирани тргување одлуки, како на пример дали да се купи или да го продаде средството, треба да се анализира пазарни цени. За ваша погодност, овие цени се визуелизира во форма на табели.

Ако заговор атмосферска температура шема со две децимални точки, што јасно ќе се види периоди кога температурата е стабилна, i.e. кога флуктуира во тесен опсег помеѓу сезони, а потоа нагло се зголеми во текот на летото и се намали во текот на зимата.

Она што се случило во минатото, исто така, ќе се случи во иднина – овој концепт се применува на температури како што е на финансиските пазари. Ова е суштината на техничка анализа.
Ајде да се земе една од најпопуларните алатки технолошки анализи, Поддршка и отпор, како пример.

Кога цената оди нагоре и одеднаш се менува насоката, како притискање на ѕид, тоа е време да се продава.

Кога цената паѓа, а потоа одеднаш отскокнува, како топката се одбива од подот, тоа е добар сигнал за да оди на долго.

Користење на нашата платформа за тргување, можете да заговор дополнителни линии на табелата за откривање на пресврти, или се користат индикатори што ви даде купуваат и продаваат сигнали.

9. Три златни правила на тргување

Да тргуваат успешно и безбедно, само следете ги овие три златни правила!

Секогаш користете тренд тргување. Се сеќавам на зборовите: Трендот е вашиот пријател! Ако видите цената јасно се движи во одреден правец, трговијата на овој начин. Тоа е секогаш полесно да се работи со ветер!

Нека вашата добивка расте, а ограничување вашите загуби. вашиот профит смее да надмине вашите загуби, тоа е толку едноставно! Тоа е исто како и во реалниот живот: заработи повеќе, трошат помалку. Вашиот однос ризик / награда треба да биде 1:2… или повеќе!

Еве третото правило: Управување со вашите пари. Кога сте само на почетокот на трговијата, користат инвестиции количини и мултипликатори, така што не може да се ризик повеќе од 2% на балансот на вашата сметка. На овој начин, неуспешен трговија ќе биде поевтино од автобуски билет.

За ваша погодност, ние сме развиени трговец Тракер, многу корисна алатка која ќе ви помогне да се држиме до овие правила, додека сте да направите вашите први чекори како трговец.

10. Зошто професионални трговци употреба Libertex Мобилни?

Да тргуваат успешно, ви треба темелно да се анализира пазарите и да реагираат брзо на сигналите кои ги испраќаат на вашиот пат. На Libertex Веб терминал ќе ви помогне со анализа, додека Libertex мобилен стан го прави сигурни дека нема да пропуштите ниту една можност за тргување. Во текот 80% на успешни трговци користат и Libertex Веб терминал и Libertex мобилен стан.

Обидете се да замислите следново сценарио: успешно ќе се кандидира на вашиот анализа на пазарот во Libertex Веб терминал и да одлучи да отвори трговски, но тогаш ќе мораше да ја напушти вашата работна маса и заглавил во сообраќаен метеж, или можеби ќе отиде да се види на филм или отиде во посета на пријател. Со помош на апликацијата Libertex Mobile можете да брзо да реагираат на сите движења на цените додека се далеку од вашиот десктоп, i.e. може да се тргува во движење, во секое време, насекаде. Со апликацијата Libertex Мобилни, можете да ги менувате отворени позиции, како и отворање нови занаети и да ги следат вашите резултати во реално време. Ова е особено корисно кога целокупната ситуација на пазарот е веќе ти е јасно.

Кога сакате да го поминуваат времето во анализа, донесувањето на клучните одлуки, на Libertex Веб терминал е идеално решение. Со оваа платформа за тргување, имате се што ви треба во рака: рејтингот на средства, техничка анализа алатки, и кршење на вести. во прилог, нашата веб-базирана платформа ви овозможува да се добие увид во нашите експерти’ мислења и совети пред да се отвори трговски.

Преземете го нашиот мобилен стан преку AndriodMarket или преку AppStore, и ги користат нашите веб платформа преку вашиот омилен прелистувач.

11. Кога треба да се започне тргување со вистински пари?

Ај да го споредуваат со учење да се вози автомобил.

Прво на сите ќе треба да се разбере основните теорија, некои терминологија и односот помеѓу спојката, педалот за гас и на менувачот. Вие треба да знаете како да ја менува својата насока, да се запре и да се оди. Вие треба да бидете во можност да го користите вашиот индикатори, вашиот светла и вашиот рог. Можете исто така треба да се практикуваат пред да главата кон јавни улици.

Сличен пристап може да се користи во процесот на учење да тргуваат.

Треба да се разбере терминологија, како да управувате со вашиот профит, ограничи вашите загуби и концептот на множители. Вие треба да се здобијат со некои пракса со системот за тргување.

Откако сте го направиле на горенаведените не сте подготвени да се отвори вашиот прв живо трговија, користејќи вистински пари.

Иако е добро да ги тестираат вашите први чекори со помош на симулатор за возење, или со гледање на тоа како да се вози видеа, ништо не се удира вежбање со вистински автомобил. Пракса со вистински автомобил ќе ви даде увид, доверба и вештини за да се подобри вашето возење.

Од нашите претходни лекции, веќе сте го научиле на техничката страна на правење занаети. Ако сеуште не сте се префрли на живо сметка, тоа е крајно време да го направи тоа! Ова е местото каде што ќе се добие вистински се чувствуваат за патот.

12. Што депозит да се започне со?

Совети за вашиот прв депозит

1. Вашиот прв депозит треба да бидат доволни за најмалку 20 до 30 занаети. Овој број на занаети, ќе ви обезбеди со основно ниво на искуство. Ве молиме имајте во предвид дека треба минимум $10 да се отвори позиција тргување (тоа е стандардна услов финансискиот пазар).

2. Поголемите вашиот депозит, повеќе занаети на разни средства може да се направи. Тргување неколку различни средства истовремено, познат како диверзификација, е алатка за намалување на ризикот. Ако некои занаети генерира загуба, другите може да генерира профит за да ги неутрализираат вашите загуби. Ако имаш $500 во вашиот профил, вие можете безбедно да се отвори 5 занаети со различни средства, инвестирање $10 во секој ($50= 10% од вашиот депозит). Сепак, со само $100 во вашиот профил, овие 5 занаети ќе потрае 50% на вашиот депозит, што е многу повисоко ниво на ризик.

3. Поголемите вашиот депозит, повеќе тргување стратегии може да се обидете, избор на најпрофитабилните и побезбедно оние кои одговараат на вашиот тргување стил. Ова е слично на претходната точка во врска со диверзификација на вашето портфолио преку отворање на занаети со повеќе средства. Една стратегија за трговија може да генерира профит денес, но може да не успеат утре, додека друг може да не успеат денес, но работи добро во иднина. Со негативен биланс висок профил ви обезбедува со можност да се прошири вашите средства за тргување и трговија со помалку вкупниот ризик. Не сите свои јајца во една кошница.

4. пониски балансот на вашата сметка, на поголем ризик да ве однесе. Тоа е докажано дека трговците со сметките под $100 имаат тенденција да користат мултипликатор вредности кои се превисоки, и додека потенцијалот да заработат е повисока, потенцијал да загубите е исто така поголем Спротивно, големи депозити од $5,000 им помогне на генерира профит, дури и со ниска вредност мултипликатор. На овој начин, да се минимизираат ризиците и да ја задржите вашите средства безбедно.

Ние им даде на овој совети за сите трговци на финансискиот пазар. Следете го да се успее со Libertex.

13. Како да се депонира?

За да почнете тргување со вистински пари и стил вистинска добивка, ќе треба да го финансира вашиот профил првата. Да го стори тоа, Ве молиме следете ги овие едноставни чекори. Ако користите Libertex Веб ќе треба да се префрлат од една демо сметка на вистинскиот профил. Со кликнување инвестираат вистински пари ќе ве однесе на екран на депозит.

Вие ќе бидете во можност да изберете начин на плаќање (Банкарска картичка на пример) и ќе биде во можност да влезат во износ во поле. Откако ќе се на екранот на депозит, Вие едноставно можете да изберете метод депозит и внесете ја сумата која сакате да ја положи.

Ако тоа е вашиот прв пат финансира вашиот профил, ќе треба да се провери вашиот идентитет. Едноставно следете ги овие едноставни чекори за да се заврши овој процес. Честитки! Сега сте во можност да тргуваат со живо сметка. Депозит сега и почнете да заработуваат денес!

Libertex Demoaccount

14. тргување часа

Секоја класа на имот има специфични тргување часа во текот на кој учесниците на пазарот се слободни да тргуваат. Средствата со кои се тргува на берзите се достапни за тргување речиси деноноќно во работните денови, освен за неколку часа’ пауза. Викенди и големи јавни празници се денови. Валути и скапоцени метали се тргува од понеделник до петок пауза-бесплатно, додека cryptocurrencies се достапни за тргување 24/7.

Таквите разлики во тргување часа зависи од индивидуални планови на големите размена. Како и со традиционалните тули и малтер-продавници, не можете да одите на шопинг ако продавницата е затворена.

За да дознаете за тргување часа:
– Оди на нашата веб страница и да се најде Договор Спецификации за класа на средството сте заинтересирани во. Овде можете да добиете детални информации за тргување часа и повеќе.
– Во платформата Libertex, средства недостапен за тргување се означени со црвена боја, и лево пред следниот тргување сесија времето е прикажан.

За ефикасно управување со вашето време, изберете средства со тргување часа кои се најпогодни за вашата временска зона.

15. Што се јапонски Светилници?

Јапонски Светилници се најдобар начин да се визуелизира флуктуации на цените на финансиските.

на пример, сте го избрале EUR / USD валута пар и постави 1 час временска рамка. Во овој случај, нов светилник ќе се појави на секој час и да покаже колку цената се смени во текот на овој 1 час временска рамка.

Еве еден пример за тоа како се формира светилник.

На почетокот на часот, цена на средството беше во Точка 1 – ова е отворен цена. потоа, под влијание на одредени економски настани, цената слезе до точка 2, а потоа и до точка 3. На крајот од часот, Тој престана во Точка 4, која стана цената на затворање.

Областа помеѓу отворени цена и цената на затворање се нарекува "тело", и вертикални линии помеѓу највисоката / најниска цена на ден и телото се нарекува "Сенки".

Еден зелен светилник покажува дека цената на средството помина во даден временски период; црвен светилник значи дека цената е намален.

Техниката на светилник помага да се изгради предвидувања на пазарот и да се постигне добивка со користење на специфични стратегии за трговија.

16. рокови

цените на активата се врти постојано на пазарот. Трговците може да ги следат овие промени во владата во реално време, очите залепени на нивните компјутерски екрани, или тие може да ги видиш на дневна или неделна основа, па дури, во зависност од нивните тргување стил.

Временска рамка на табелата е одбран временски период покажуваат промени на цената на активата во овој период. Така, ако изберете еден ден (1D) временска рамка на табелата светилник, свеќник ќе се формира секој ден. За да ги видите датумот е генерирана за свеќа, точка курсорот на глувчето на свеќа во прашање.

во Libertex, можете да изберете од следниве временски рамки: една минута (1M), пет минути (5M), еден час (1H), четири часа (4H), еден ден (1D), една недела (1W), и еден месец (1MN).

За ден тргување, употреба 1M, 5M, и 1H временски рамки. За повеќе занаети, тоа ќе биде поумно да се користи 4H, 1D, 1W или временски рамки.

Одберете временска рамка се базира само на времето на тргување, но исто така и на балансот на вашата сметка. 1H или подолг временски период занаети се повеќе предвидлива и сигурен од занаети врз основа на 1 милион или 5M временски рамки. Сепак, на подолг временски рок, повисоко салдо на сметка треба да биде, со цел да се заштитите од краткорочните флуктуации на пазарот.

17. Како да се зголеми трговијата Износ?

На пазарот постојано се менува. Тоа е зошто трговците понекогаш игра сигурно и да инвестира во мали количини, со цел да се ублажат ризици. Но, она што го правиш кога ќе се отвори трговски во вистинската насока, но количината трговија е премалку за да се генерира максимален принос? Во овој случај, можете да го користите нашата Износ алатка за зголемување на трговската размена, кој ви овозможува да се стави повеќе пари во секој моментов е отворен трговија.

Еве како тоа функционира:
Имате инвестирано $1,000 во злато 1193.88 во uptrend и го поставите вашиот множител вредност 10.
Во одреден момент ќе видите дека ќе го идентификува тренд правилно и би сакале да ја зголеми вашата трговска вредност, со цел да се генерираат поголем принос.

Да го стори тоа:
– Изберете ја трговската размена во прашање во делот Отвори Занаетчиски
– Во нов прозорец, изберете зголемување на трговијата износ од Advanced менито
– Внесете го износот што сакате да го додадете, на пример, $1,000, и кликнете OK.

Ќе видите дека вашиот трговија износот е променета од $1,000, до $2,000.
Оваа функција ви помага да се направи дополнителна добивка, иако тоа исто така го зголемува ризикот вашиот пропорционално.

18. Реинвестирање Твојот Добивка

Ефикасно да тргуваат на пазарот, треба да се задржи и понатаму ре-инвестираат своите приходи. Тоа е она што им помага да се постигне максимална добивка.

Може да се ре-инвестираат своите приходи не само кога веќе сте ја затвори вашиот занаети, но, исто така, додека вашиот 'во парите’ занаети се уште се отворени.

на пример, имате инвестирано $1,000 во EUR / USD пар на 1.0670 во uptrend со вредноста на мултипликатор 10. Цената отиде, и вашата позиција е "во пари". За да профитираат на своите приходи и да добиете повеќе профит, можете да го направите на следниве:
– Изберете ја трговската размена во прашање во делот Отвори Занаетчиски
– Во нов прозорец, изберете Инвест Тековна добивка од Advanced менито
– Проверете детали и кликнете OK

Сега можете да го зголеми вашиот профит без затворање на трговијата. Но, заборави на ризикот на загуба ако овој тренд го менува правецот.

19. трендови

Терминот Тренд се однесува на општата насока на цената на средството. А трендот може да биде растечки, Опаѓачки, или стан. Ако цената се движи во одреден правец, трговија во иста насока. Таа е секогаш полесно да се оди со плима. Ова е една од златните правила за успешно тргување.

За да се одреди тренд, погледнете во табелата за цена:
– Ако цената го прави повисоки и повисоки падови издигнувања, тоа е растечки тренд на, и треба да се погледне за можност да се купи.
– Ако цената го прави пониски издигнувања и падови пониски, тоа е тренд на опаѓање, и треба да се погледне за можност да го продаде.
– Ако ниту е случај, тоа е рамно тренд, Потоа можете да се купи или продаде.

За проект на крајот на тренд, се погледне на поддршка ако овој тренд е растење, и во отпорот ако трендот е опаѓачки. Откако поддршка или отпор е избувнал, може да се отвори Збег занаети во насока на.

20. поддршка & отпорност на нивоа

Секој знае што поддршка и отпорност на нивоа се. на пример, ако сте за купување на автомобил, ќе се гледа за најниска цена во рамките на истата палета на производи. И кога продажбата на автомобили, вие би сакале да се на највисоко можно цена. Во овој пример,, минималните и максималните цени вашата поддршка и отпорност на нивоа, односно.

Во финансиските средства за тргување, поддршка и отпорност на нивоа се користат за поставување Стоп загуба и Земете Добивка наредби, како и за Капитализиране на поддршка и отпор отскокнување и Збег стратегии.

Кога цената на средството да достигне ниво на отпор и го обновува, тоа е сигурен знак дека треба да го продаде.
Кога цената одбиени од нивото на поддршка, тоа значи дека ќе треба да ги купите. Ова е начинот на кој функционира стратегија на отскокнување.

Ако цената оди подалеку од поддршка или отпор, трговците се применуваат Збег стратегија, со очекување дека овој тренд ќе продолжи.

Ако веќе имате отворена трговија, поддршка и отпорност на нивоа се вашите референтни точки за поставување на Стоп загуба или Земете Добивка цел. Да го стори тоа:
• Најди високо на средството и ниско на табелата
• Поставете го Земете Добивка пред ниво на поддршка / отпор, и Стоп загуба надвор ниво на поддршка / отпор.

Искусни трговци имаат многу трикови на нивните ракави.

Libertex Demoaccount

21. Врв 3 шема шеми

Графикон е аналитичка алатка која им помага на трговците донесуваат одлуки. Графикони визуелно присутни комбинации на цените на финансиските падови и издигнувања.

Во истиот начин на кој можете да го користите соѕвездијата на Голема Мечка и Мала Мечка за лоцирање на Северна Star да ви овозможи да се движите, графикони им помогне на трговците утврди нивните цели врз основа на флуктуации на цената и да го поставите на профитот на маргините.

За да започнете со вашата анализа шема шема, привлече поддршка и отпор линии, т.е., прави линии кои ги поврзуваат цената соодветните падови и издигнувања.

Во зависност од насоката на линии, постојат три главни шема шеми:

канал – паралелни линии
Тријаголник – конвергенција линии
Главата и рамениците -lines креира триаголник

Имиња на шема шеми не се толку важни, како и сите листи се користи на ист начин. За да го поставите вашата цел профит:
– Мерење на максимално растојание помеѓу поддршка и линии на отпорот во вашата шема.
– Почекајте Збег во една од линиите.

Отвори трговија во иста насока, со цел добивката да е еднаква на растојанието се мери.

Заедно со табели, можете да го користите т.н. јапонски свеќници.

22. Свеќник Модели и тргување тактики

анализа светилник шема помага да го изберат најдобриот пат за секоја трговија на финансиските пазари.

Ајде да ги погледнеме главните светилник моделите на мечешки занаети:
Чеканот е самостоен свеќа со краток тело и сенка
Моделот на Dark Облачност има две различни по боја свеќници, при што втората свеќа затвора под средината на првиот, но не го покриваат целосно
Ѕвезда на вечерта е модел со три свеќи, каде што се наоѓа една мала свеќа меѓу двете директно спротивставени големите

Овие пресврт модели се однесуваат на било средства и временска рамка, и секоја профитабилна трговија бара исти чекори за да се заврши.

За навремено мечешки трговија:
• се отвори табела 15 милиони светилник за избрана средства
• да се најде еден од трите пресврт patters опишани погоре
• штом се формирани сите свеќници, отвори трговско
• да ги утврдат трговијата износ и мултипликатор вредност
• се постави лимит на профит и ризик или затворите трговија рачно, кога светилник на спротивната боја се појави во вашата шема

23. подвижна Просечна

Движат просек е еден од најпопуларните математички алатки за анализа. Тоа е навистина многу едноставен за употреба и се пресметува како просечна цена предност за одреден временски период. Подвижни просеци се направи тргување лесно. Во исто време, тие ги обезбедуваат сигурен тргување сигнали кога цената е trending.

За да го користите подвижни просеци во пракса:
– Отворете ја табелата на вашиот тргување со средства, на пример,, EUR / USD, со 1H временска рамка
– Додај "брзо’ движат просек, со периодот на 6
– Додај во различна боја "успори’ М-р со периодот на 24
– Следење на табелата. Ако "брзо’ М-р нафрла 'бавно’ на еден од врвот надолу, ќе треба да го продаде
– Спротивно, ако "брзо’ М-р нафрла 'бавно’ еден од дното нагоре, треба да се купи
– Користете Стоп загуба и Земете Добивка наредби или само да ги затворите вашиот трговија рачно кога спротивен сигнал доаѓа во

Ве молиме имајте предвид дека стратегијата на УО работи најдобро кога цената е јасно trending, и не може да работи како што се очекуваше кога цената е се движат.

Да се ​​профитира, без оглед на условите на пазарот, треба да ги користите дополнителни алатки, како што се осцилатори.

24. осцилатори

Додека тренд тргување е, секако, многу удобен, јасен тренд не може секогаш да биде лесно да се детектираат. така, што може да се направи, наместо? Во такви ситуации осцилатори дојде во навистина корисна. Осцилатори се ефикасни индикатори кога се занимаваат со хоризонтална или странично цена движења.

Еден од најпопуларните видови осцилатор е стохастички осцилатор кој покажува моменталната цена предност против минатото цена опсег.

Да се ​​правилно користење на стохастички осцилатор и да се направи успешна трговија во ситуација странично пазарот:
– Отворање на час шема на средството, на пример, EUR / USD.
– додадете 5-3-3 стохастички. Овој индикатор има две зони: overbought, кои се движат од 80 до 100, и oversold, кои се движат од 0 до 20.
– Отвори трговија купат кога осцилаторот напушта oversold зона, и еден од своите редови е преминувањето на другиот.
– Ако осцилатор е надвор од overbought зона и линии се поминува како добро, но во обратна насока, отвори трговски продаде.

Мора да се запамети дека осцилатори сами по себе не се доволни за анализа на пазарот и треба да се користи во комбинација со други алатки, како светилник моделите или поддршка и отпорност на нивоа.

Libertex Demoaccount

25. Вести тргување

Тргување на вестите е еден од најпопуларните краткорочни инвестициски стратегии. Нагло развојот на пазарот и високите цени се обезбеди одлична можност за правење профит фантастични.

Меѓу клучните видови на вестите на финансиските пазари се САД преглед на состојбата за вработување, која обично се објавени на првиот работен петок од секој месец.

Ова е начинот на кој функционира оваа едноставна тактика:

Триесет минути пред објавување на резиме отвори EUR / USD валута пар шема. Постави во очекување на купување цел и во очекување да го продаде, ставање на нив соодветно 0.2 центи над и под сегашната цена. Без разлика на кој начин цената се зголеми, вашиот трговија ќе остане отворена.
Ако двете наредби станат активни по објавувањето на веста, треба да ги затвори овие позиции и да се избегне преземањето понатамошни чекори.
Ако само еден трговски отвори, и ќе се "бранот", чекаат еден час за да се добие резултатите и да ги отстраните од друга цел.

26. анализатор

Финансиските пазари се чувствителни на глобални настани кои влијаат на цените на активата. Толкување вести и донесување правилни одлуки не е секогаш лесно.

Ова е причината зошто многу трговци користи и анализатор, или совети од експерти во економијата и финансиите кои се презентираат вести во лесно да се разбере начинот на кој.

Да ги користат нашите анализатор, едноставно одберете вашата област на интерес и се претплатите на е-мејл нотификации. Ќе се претвори во експерт со притискање на едно копче!

Ќе биде испратена дневно тргување сигнали веднаш е подготвен за употреба. во addtion, Перископ нашата апликација за паметни телефони и таблети се достапни на FXClubOfficial канал. Тоа ќе ви обезбеди видео финти со детални описи на тргување сигнали и дневни и анализатор.
Ќе имаат брз пристап до информации за промените на пазарот и можности за правење пари!

27. диверзификација

Диверзификација е распределбата на капиталот која ви помага да се минимизира инвестициските ризици. Диверзификација е безбедноста перница трговец против изборот на погрешна средства или трговски правци.

Најверојатно сте слушнале изреката, "Не го ставајте сите јајца во една кошница." Ако се намали кошница, сите јајца ќе се скрши, но ако се стави јајца во неколку различни кошеви, и една кошница паѓа, ова нема да влијае на другите јајца во вашиот други кошници.

Истиот принцип важи и за инвестирање во финансиските пазари. Ако инвестира сите на вашите пари во една предност, и промени во цените не се во ваша корист, ќе направат загуба. Со инвестирањето во различни финансиски инструменти, да се спречи тоа од случување. Вашиот губење генерирани од едно средство може да се компензира со профитот од инвестирањето на друго место.

Може да се прошири не само средства или инструменти за тргување, но, исто така, пазарите, трговски системи, и региони!
Диверзификација е камен-темелник на портфолио теорија и стратегијата на "купи и држете", кој ќе се дискутира во детали во една лекција.

28. Купи и Држете

Друг принцип финансиските пазари тргување е дека на "купи и држете". Идејата е да се купи средството и држете го за максимален период на време. Повисока цена на средството добива, толку е поголема вашата враќање.

Оваа стратегија е широко се користи во пазарот на недвижности, кога луѓето се инвестира во куќи и станови. Но, она што го правиш ако цената на имотот не се крева? Како ви се ублажат вашиот ризици?

одговор на современата теорија на портфолио е едноставна: прошири вашите инвестиции! Тоа е она што професионалци се однесуваат како "диверзификација."

Во овој случај, дури и ако цената на едно средство се спушта, добивката од други инвестиции ќе ја надомести.

Запомнете:
– на повеќе трговски инструменти имате во вашиот портфолио, постабилна резултатите од инвестициите ќе донесе;
– Колку подолго ќе се одржи вашето портфолио, е повисок за шансите за добар поврат.

29. Справување со Емоциите

Емоциите може да биде тешко да се исклучат од процесот на тргување, дури и ако веќе сте запознаени со разликата помеѓу потсмеваат и живо тргување. така, како да се контролира вашата емоционална состојба додека тргување?

Како што сите знаеме, летање со авион е многу стресна работа со сериозни одговорност. Сепак, пилоти листи специјално дизајниран за да им помогне да се справат со итни случаи. Целта на список е за пилот да останат фокусирани, организирани, и да се избегне паника. Пилот листи се еден од патување причините воздухот е најбезбедно режимот на транспорт денес.

Трговците имаат потреба од нивните листи премногу. Ќе бараат тргување план или систем кој се однесува на сите можни сценарија за развојот на пазарот и чекори треба да се преземат.

Да се ​​создаде вашиот тргување план:
• срушат во секоја фаза на целиот процес на правење на вашиот тргување одлуки.
• Обидете се да ги предвиди сите можни сценарија, И позитивните и негативните.
• Одредување целниот профит и максимално прифатливи нивоа на ризик, на кои ќе го затвори трговија.

Таква детална листа ќе ви помогне да се справи со две главни емоциите на секој трговец - страв и алчност.

Твојот тргување ќе станат профитабилни и многу помалку стресни.

Libertex Demoaccount

30. капитал менаџмент

Во секојдневниот живот, сите ние се обидуваме да се направи повеќе пари, додека одржување на нашите spendings под строга контрола. професионалци финансискиот пазар го нарекуваат капитал за управување со.

Управување со пари е како возење автомобил: прво, додека ние се уште за учење, возиме полека да бидете сигурни дека ние целосно ја контролираат ситуацијата. Со поголемо искуство возиме побрзо, како што ние имаме повеќе вештина.

Сепак, и покрај нашата поголема брзина, ние се уште се во контрола и ќе се чувствуваат комотно и покрај поголема брзина.

Да се ​​биде успешен трговец, следете ги овие едноставни чекори:
• Користење на 1 мултипликатор вредност за вашиот прв занаети - ова ќе се намали вашиот ризици.
• Како ви стане поискусен, зголемување на вредноста на мултипликатор. Осигурајте се дека вашиот трговија износи се такви што никогаш да не изгубите повеќе од 2% на капиталот.
• Поставете ги вашите Стоп загуба и Земете Добивка вредности, така што вашето враќање односот ризик е секогаш 2 до 1 или поголема. На овој начин, кој ќе го задржи правење пари дури и ако бројот на вашите неуспешни занаети го надминува бројот на вашиот профитабилен оние.

Внимавајте на овие правила и да се види вашите пари расте!

31. систем за тргување

А трговски систем е збир на правила и упатства за правење тргување одлуки. До сега треба да знаете доволно за спроведување на систематски пристап.

Разгледа се што сте го научиле во нашите лекции и да се создаде свој систем за тргување. Можете да комбинирате различни методи на анализа, но вие не треба да ги користите сите. Запомнете: поедноставно трговски систем, толку подобро работи!

Исто така можете да го користите готови трговски системи, развиен од страна на нашите експерти академија. Овие системи нудат високи приноси и низок ризик, и уште поважно,, тие биле тестирани со текот на времето во реално тргување на животната средина.

Без оглед на она што ќе одлучите да правите, да практикуваат се со вашиот живо сметка. Вие нема да направи никаква добивка, освен ако не сте всушност трговијата!

Започне тргување со вредноста на мултипликатор 1, така што дури и ако вашиот трговски систем не е совршен и грешки се случуваат, се уште ќе ги зачувате вашите пари за понатамошна успешна занаети.

Скокни на можности пазари нудат, се обиде на различни пристапи, тест тргување сигнали, и на крајот ќе се најде свој уникатен начин да се заработат пари на финансиските пазари.

Платформа за тргување Libertex

1. Како да трговија во финансиските пазари
2. пракса: Како да направите вашиот прв успешен трговија
3. Што е мултипликаторот?
4. Што е Земете Добивка?
5. Што е Стоп загуба?
6. Фундаментална анализа Објаснување (Сурова нафта)
7. Фундаментална анализа Објаснување (јаболко)
8. техничка анализа: Вовед
9. Три златни правила на тргување
10. Зошто професионални трговци употреба Libertex Мобилни?
11. Кога треба да се започне тргување со вистински пари?
12. Што депозит да се започне со?
13. Како да се депонира?
14. тргување часа
15. Што се јапонски Светилници?
16. рокови
17. Како да се зголеми трговијата Износ?
18. Реинвестирање Твојот Добивка
19. трендови
20. поддршка & отпорност на нивоа
21. Врв 3 шема шеми
22. Свеќник Модели и тргување тактики
23. подвижна Просечна
24. осцилатори
25. Вести тргување
26. анализатор
27. диверзификација
28. Купи и Држете
29. Справување со Емоциите
30. капитал менаџмент
31. систем за тргување

Пребарувач платформа за тргување

платформа за тргување прелистувач

Пребарувач платформа за тргување Libertex


 

← Речник Libertex Libertex тргување →